07. czerwca 2016 · Możliwość komentowania Festiwal Aktywnych Mieszkańców została wyłączona · Kategorie:Bez kategorii, Ogólne

SCWOP LOGO EXPORT-04Aktywni lokalnie sąsiadki i sąsiedzi, animatorki i animatorzy oraz wszyscy, którzy chcecie zmienić coś w swoim otoczeniu! Już 11 czerwca odbędzie się drugi warszawski Festiwal Aktywnych Mieszkańców. Tym razem zapraszamy Was do siedziby Centrum Wielokulturowego (ul. Jagiellońska 54), gdzie będziecie mogli poznać inne działające w Warszawie osoby, wziąć udział w warsztatach, wymienić się wiedzą i doświadczeniami oraz poznać narzędzia, które ułatwiają Wam działanie w mieście. 

*Szczególnie zapraszamy „lewobrzeżnych”, aby zainspirowali się drugą stroną Wisły! A żeby było Wam łatwiej dojechać, podstawimy nawet tramwaj.*

W Centrum Wielokulturowym czekać na Was będą prezentacje pomysłów, warsztaty, animacje, strefa dla dzieci i miejscy eksperci, którzy doradzą, z czego warto korzystać przy realizacji lokalnych projektów. Zabierzcie swoich bliskich, przyjaciół i spędźcie sobotę z ludźmi o podobnych zainteresowaniach i energii do działania.

A w programie:

10:00-12:30 WYCIECZKA TRAMWAJOWA na trasie pl. Narutowicza – ul. Czynszowa: Pasażerowie będą mogli dowiedzieć się więcej o historii mijanych na trasie dzielnic i ich ważnych miejsc. Profesjonalna przewodniczka z grupy Break In Warsaw opowie Wam nie tylko o architekturze Warszawy, ale przede wszystkim – o jej mieszkańcach i niegdyś panujących zwyczajach!

Na miejscu:

✰ 11:00 – 12:00 Śniadanie!
Spotkajmy się przy jednym stole i porozmawiajmy o naszych projektach. Nic tak nie przełamuje lodów, jak wspólny posiłek i kawa po erytrejsku.

✰ 12:00 – 12:40 Turniej Aktywnych Mieszkańców
Czym różni się budżet partycypacyjny od inicjatywy lokalnej? W której dzielnicy mieszka najwięcej, a w której najmniej osób? Co to są tzw. „lokale na krótkie działania”? Mieszkańcy której dzielnicy zorganizowali „różowy zakątek”? Poznaj innych aktywnych mieszkańców i razem sprawdźcie, jak dobrze znacie lokalne działania w Warszawie!

✰ 13:00 – 14:30 Lokalex, czyli krótkie prezentacje o lokalności:
Nie zrobisz tego sam. Partnerstwo lokalne na rzecz zmian w przestrzeni na przykładzie modernizacji skweru przy ul. Krochmalnej 3 I Marta Trakul-Masłowska I Fundacja Na Miejscu I W jaki sposób partnerstwo wpływa na trwałość działań – czy może dać szansę na kontynuację po zakończeniu projektu finansowanego z grantu?

Orkiestra Sinfonia Varsovia – długo wyczekiwany dom na Kamionku I Janusz Marynowski I dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia I Jak znana i ceniona na świecie orkiestra „zamieszkała” na warszawskim Kamionku.

Muzeum dla mieszkańców Pragi I Ewa Kalnoj-Ziajkowska I Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy I Jak znaleźliśmy odpowiedź na pytanie, po co i dla kogo tworzymy muzeum. 

Po co komu dom…sąsiedzki? I Zuzanna Włodarczyk, Agnieszka Matan I Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy I Jak oddolne idee stają się miejskim standardem.

Centrum wielu kultur I Witek Hebanowski I Centrum Wielokulturowe

Nowa Praga – nieformalna koalicja organizacji oraz instytucji aktywna na Pradze Północ I Justyna Chrościelewska I Nowa Praga = Nowe Centrum Warszawy

Co się dzieje, gdy mieszkańcy wielkiego miasta uprawiają sporty zespołowe razem z sąsiadami? I Marek Kuszneruk I Naszeboisko.org

✰ 15:00 – 16:00 Warsztat muzyczny z senegalskim artystą – Pako Sarr’ em

Warsztaty poprowadzi Pako Sarr – niezwykła osobowość, gitarzysta, wokalista i kompozytor z Senegalu, który mieszka w Warszawie od wielu lat. Przedmiotem wspólnej nauki – zabawy będzie utwór „Sen o Warszawie” Czesława Niemena. Pako zaproponuje uczestnikom warsztatów także kilka tradycyjnych pieśni w senegalskim języku wolof. Finałem warsztatów będzie wspólny występ z całym zespołem Pako & Grzegorz & Mamadou podczas koncertu o godz. 17.00

✰ 17:00 Zakończenie festiwalu: koncert Zespołu Pako & Grzegorz & Mamadou

P&G&M to pomysł dwóch przyjaciół z Senegalu Pako Sarra i Mamadou Dioufa, którzy zaprosili swojego przyjaciela saksofonistę Grzegorza Rytkę do wspólnego grania. W grudniu 2013 r. z inicjatywy fundacji Afryka Inaczej wyszła płyta „Warszawa da się lubić” z polskimi szlagierami i muzyką w aranżacji Pako Sarr’a. Twórczość zespołu można określić jako World Music. Ich muzyka jest dialogiem kultur, sztuką eksperymentu, połączeniem rożnych gatunków.

Pako Sarr: gitara akustyczna, śpiew, Grzegorz Rytka: saksofon, Mamadou Diouf: djembe, śpiew.

11:00-12:30 i 15:00-16:30 Zapraszamy na konsultacje społeczne: Pałacyk Konopackiego (dla) mieszkańców. Zaplanujmy razem ofertę nowego miejsca kultury!

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” prowadzi proces konsultacyjny dotyczącym Pałacyku Konopackiego i jego przeznaczenia na dom kultury. Celem działań jest odpowiedź na pytanie, co powinno się znaleźć w nowym centrum kultury, które ma działać w przyszłości ww. budynku. Wydarzenia otwarte związane z konsultacjami będą realizowane od 18 maja do 15 czerwca br. Festiwal Aktywnych Mieszkańców to idealna okazja, żeby zapytać sąsiadów Centrum Wielokulturowego i jednocześnie sąsiadów Pałacyku Konopackiego o ich potrzeby kulturalne, pomysły, idee, które warto zrealizować w przyszłości w Pałacyku.  Konsultacje będą się odbywały w godzinach: 11:00-12:30 i 15:00-16:30 w okolicach wejścia do Centrum Wielokulturowego. Znakiem rozpoznawczym będzie mobilna platforma konsultacyjna.


✰✰✰✰Przez cały dzień na terenie Centrum Wielokulturowego będą także działały:✰✰✰

☞Strefa dzieci
Na tegorocznej edycji Festiwalu Aktywnych Mieszkańców przestrzenią dla dzieci zajmie się Fundacja młodej kultury Hopsiup Project. Jej pracownicy poprowadzą warsztat edukacji architektonicznej, który będzie trwał przez cały czas trwania Festiwalu. Zadaniem uczestników warsztatów będzie zbudowanie miasta marzeń. Dołączyć można w dowolnej chwili! Powstanie makieta miasta idealnego dla każdego małego i dużego mieszkańca.

 

☞Strefa wiedzy 

Między godz. 12.00, a 16.00 na wszystkich chętnych czekać będą eksperci, którzy pomogą w planowaniu działań lokalnych:

12.00-14.00
☞„Warszawa Lokalnie”:
Chcesz zorganizować sąsiedzkie wydarzenie? Zainspiruj się sprawdzonymi pomysłami Q-Ruchu Sąsiedzkiego, dowiedz się jak zorganizować Dzień Sąsiada czy Podwórkową Gwiazdkę lub skonsultuj własny pomysł na sąsiedzkie działania w swojej okolicy.


☞„Warszawa Lokalnie”:
Jaki powinien być Animator Lokalny, który ma pomagać mieszkańcom w rozwijaniu ich lokalnych i sąsiedzkich działań? O potrzeby, pomysły i uwagi odnoszące się do funkcji Animatora Lokalnego zapytamy osoby najważniejsze, czyli Was, mieszkańców! A Wasze uwagi zostaną uwzględnione przy rekrutacji Animatorów, która zaczyna się już 11 czerwca!


Budżet partycypacyjny
Już między  14, a 24 czerwca 2016 będzie można głosować na projekty III edycji budżetu partycypacyjnego.  Czy wiesz jakie pomysły zgłoszono w twojej okolicy? Poznaj projekty  tegorocznej edycji i decyduj rozważnie. Decydujesz o milionach..


Inicjatywa lokalna –n
a stoisku dotyczącym inicjatywy lokalnej dowiesz się jak można współdziałać z miastem, żeby wpłynąć na swoją najbliższą okolicę. Odpowiemy na pytania związane z wnioskiem o inicjatywę lokalną, sposobem składania i rozpatrywania go oraz poinformujemy co zrobić, żeby Twoja inicjatywa przebiegła sprawnie i bezproblemowo.

14.00-16.00
Małe granty dla lokalnych ngo: Prowadzisz małą lokalna organizację pozarządową? Szukasz dofinansowania na nieduże działania? Przyjdź i poznaj małe granty! Uwaga: od 10 maja obowiązują nowe wzory do „małych grantów” uproszczony wzór oferty i sprawozdania. Przyjdź i dowiedz się więcej o zmianach lub skonsultuj swój pomysł.


SCWO: Wsparcie lokalnych ngo –
20 maja weszła w życie nowelizacja ustawy o stowarzyszeniach. Bądź przygotowany!  Sprawdź czy Twoja organizacja  wdrożyła wszystkie zmiany! Spotkaj się  z ekspertką Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych –  Moniką Chrzczonowicz i dowiedz się: na czym polegają nowe zasady rejestracji stowarzyszeń; jakie korzyści uzyskały stowarzyszenia zwykłe; jakie decyzje musi podjąć i wdrożyć Twoja organizacja; w jaki sposób nowe przepisy wpłyną na codzienne funkcjonowanie stowarzyszeń.

☞ „Warszawa Lokalnie”: Partnerstwa lokalne mają za zadanie zwiększenie możliwości i efektywności długofalowej współpracy różnych podmiotów lokalnego życia społecznego (organizacji pozarządowych i publicznych instytucji samorządowych, firm i mieszkańców) na rzecz integracji i rozwoju społeczności (osiedle, ew. dzielnica) oraz rozwiązywania złożonych problemów branżowych, tematycznych. W Warszawie działa Warszawska Sieć Partnerstw Lokalnych wspierana w ramach projektu Warszawa Lokalnie. W czasie FAM można będzie dowiedzieć się gdzie w Warszawie partnerstwa działają, jak można takie partnerstwo zainicjować, budować, wspierać.


☞Strefa relaxu – korzystamy z wiosny, gramy w gry, odpoczywamy i sadzimy kwiaty! 

☞12:00-15:00 Warsztaty ogrodnicze
Mieszkańców zainteresowanych miejskim ogrodnictwem, wpływem sadzonych roślin na faunę i florę miasta oraz tym jak zostać profesjonalnym ogrodnikiem na swoim własnych balkonie lub ogródku przy bloku, zapraszamy na spotkanie o miejskim ogrodnictwie. Na uczestników czekają niespodzianki! Zaprasza Fundacja Łąka.

☞Strefa inspiracji

Spojrzenie na prace innych często pomaga nam dopracować nasze własne pomysły. Chcemy by pokazy zdjęć i krótkich filmików pozwoliły rozwinąć pomysły kołaczące się w głowach zarówno aktywnych mieszkańców, jak i tych, którzy dopiero chcieliby zacząć robić cos dla swojej okolicy. 

ZAPRASZAMY!!!
***
Więcej informacji: www.inicjatywa.um.warszawa.pl

Organizator: Zespół Inicjatyw Społecznych, Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy

Partner: Centrum Wielokulturowe

Patronat medialny: warszawa.ngo.

Komentowanie zostało zamknięte.