Poznajcie lokalne liderki, zainspirujcie się i bądźcie aktywne!
Zapraszamy aktywne kobiety z małych mazowieckich miejscowości do rozwoju i wspólnego działania.
Dzięki udziałowi w szkoleniach kobiety z lokalnych społeczności zwiększą swoją skuteczność w działalności społecznej, włączą się w procesy tworzenia lokalnych polityk publicznych, np. konsultacje społeczne, zbudują poczucie swojej sprawczości i wpływu na zmiany na poziomie lokalnym, świadomie podejdą do wyborów samorządowych, zbudują sieć lokalnej współpracy.
POWIAT WOŁOMIŃSKI
Pierwsza grupa szkoleniowo – rozwojowa rozpoczyna pracę w powiecie wołomińskim 17 lutego 2024.
Do połowy kwietnia 2024 trwają szkolenia pierwszej grupy. Kobiety z okolic Tłuszcza w powiecie wołomińskim spotykają się, aby poznawać swoje kompetencje i rozwijać te związane z aktywnością społeczną, m.in. facylitacją spotkań, prezentacjami publicznymi, wpływaniem na lokalna rzeczywistość społeczną.
17 lutego 2024 – „Ja: moje kompetencje i mój aktywizm”. Pierwsze szkolenie prowadziła Katarzyna Rostek, doświadczona lokalna działaczka społeczna i samorządowa. Uczestniczki zyskały świadomość, jakimi wartościami kierują się w działaniach społecznych, jaką mocą dysponują i w jakich kierunkach mogą się rozwijać. Dowiedziały się też, jak różnorodne działania mogą podejmować jako liderki lokalne.
2 marca 2024 – „Ja i mój wpływ na lokalne polityki publiczne i kształtowanie lokalnej rzeczywistości społecznej”. Na kolejnym spotkaniu Emilia Buczyńska – Kołodziejek przekazywała uczestniczkom wiedzę na temat narzędzi, dzięki którym można szukać poparcia lokalnego dla swoich inicjatyw. Kobiety nauczyły się, jak wziąć udział w konsultacjach społecznych i współtworzyć Radę Pożytku Publicznego a także zyskały świadomość, dlaczego warto brać udział w konsultacjach społecznych. Zrozumiały także, że mogą mieć realny wpływ na proces decyzyjny na poziomie gminy.
16 marca 2024 – „Ja i moje kompetencje prowadzenia spotkań z mieszkańcami”. W budowaniu kompetencji prowadzenia spotkań wspierała uczestniczki Anna Żelazowska. Rozmawiano o tym, czym jest facylitacja i jakie są jej techniki oraz jakie są zasady prowadzenia spotkań. Kobiety rozpoczęły także dyskusję o tym, jakie lokalne tematy są ważne dla nich i innych mieszkańców.
6 kwietnia 2024 „Ja i moje kompetencje wstąpień publicznych”. Szkolenie z zakresu wystąpień publicznych poprowadziła Dorota Setniewska. Było ważne dla uczestniczek, z których większość nie miała do tej pory doświadczeń w tym zakresie. Szczególnie interesujące okazały się techniki radzenia sobie ze stresem i różne narzędzia, których można używać podczas wystąpień publicznych.
W kwietniu zakończył się proces szkoleniowy pierwszej grupy. Kobiety przy dalszym wsparciu BORIS wkrótce będą organizować spotkania z mieszkańcami na ważne dla nich lokalnie tematy. Niedługo więcej informacji na ten temat!
Spotkania lokalne
Spotkanie lokalne w Jasienicy, 05.06.2024 – Porozmawiajmy o tym, jak marzy nam się Jasienica! Zależy nam na przyszłości naszej miejscowości, na szukaniu okazji, możliwości integracji i pięknych relacji między mieszkańcami! Spotkanie o 19.00 w salce parafialnej.
Spotkanie lokalne w Klembowie, 28.06.2024 – Jak stawiać czoła wyzwaniom współczesnego świata. Dobrostan, czyli wzmocnienie zdrowia. Bezpieczeństwo informacji. Lęk przed „nowinkami”.
Spotkanie w Nowinkach – Debata społeczna Seniorów, 15.06.2024 godzina 16.00. Aktywne Kobiety zorganizowały spotkanie mieszkańców dotyczące ważnych spraw dla lokalnych seniorów: bezpieczeństwa w Internecie oraz udzielania pierwszej pomocy
POWIAT GRÓJECKI
Już 13 kwietnia rozpoczynamy spotkania drugiej grupy, tym razem w Belsku Dużym w powiecie grójeckim.
Do 3 kwietnia trwa nabór do grupy – zgłosić można się na cały cykl (nie ma możliwości udziału w pojedynczych spotkaniach). Szkolenia odbędą się stacjonarnie w następujących terminach:
- 13.04 (sobota) w godz. 10-15 – Ja: moje kompetencje i mój aktywizm
- 20.04 (sobota) w godz. 10-15 – Ja i mój wpływ na lokalne polityki publiczne i kształtowanie lokalnej rzeczywistości społecznej
- 26.04 (piątek) w godz. 14-19 – Ja i moje kompetencje prowadzenia spotkań z mieszkańcami (facylitacja)
- 11.05 (sobota) w godz. 10-15 – Ja i moje kompetencje wystąpień publicznych
Jeśli chcesz głosić chęć udziału, wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny pod linkiem: https://forms.gle/h9nJZWBnCAC86pv9A
Do udziału w cyklu szkoleniowym w powiecie grójeckim przyjętych zostało 15 kobiet! Dziękujemy za zgłoszenia i cieszymy się na nadchodzącą wspólną podróż rozwojową!🎆😍
13.04.2024 – Ja: moje kompetencje i mój aktywizm. Dzisiaj zaczynamy Akademię Kobiet Aktywnych w Belsku Dużym. Rozmawiamy o kompetencjach ważnych dla lokalnych liderek, o potencjałach, o naszych mocnych stronach i tym, co nas napędza do działania. Szkolenie prowadziła Ania Żelazowska – Kosiorek
20.04.2024 – Ja i mój wpływ na lokalne polityki publiczne i kształtowanie lokalnej rzeczywistości społecznej. Oj działo się w Belsk Duży w weekend
26.04.2024 – Ja i moje kompetencje prowadzenia spotkań z mieszkańcami (facylitacja). Kobiety miały okazję poznać i wypróbować w praktyce na własnej grupie, narzędzia facylitacji.
11.05.2024 – Ja i moje kompetencje prezentacyjne. Na ostatnim spotkaniu w ramach cyklu w powiecie grójeckim uczestniczki dowiedziały się, jak przygotować się do prezentacji oraz poznały czynniki zakłócające prezentację i sposoby reagowania w trudnych dla nich sytuacjach. Szkolenie prowadziła Stanisława Retmaniak.
Spotkania lokalne
W powiecie grójeckim uczestniczki projektu także zorganizowały 3 spotkania – lokalne debaty!
Spotkanie na polance w Modrzewinie, koło Belska, 24.06.2024, godzina 19.00. Na debacie spotkały się kobiety z okolic, aby porozmawiać o zdrowym stylu życia.
Spotkanie w Michorowie, 25.06.2024 – dyskusja na temat zdrowego stylu życia, odżywiania i korzystania z ziół w życiu codziennym.
Spotkanie w Lewiczynie, 14.06.2023 – Jak poprawić jakość życia seniorów?
Warsztaty WenDo
22-23 czerwca w Legionowie odbyły się warsztaty WenDo! Aż 13 kobiet z podwarszawskich miejscowości miało okazję odkryć swoją moc, budować poczucie bezpieczeństwa, wzmacniać asertywność przy wsparciu wspaniałych trenerek – Joli Gawędy i Oli Magryty. Zachęcamy wszystkie kobiety – szukajcie warsztatów WenDo i weźcie w nich udział choć raz, to bardzo otwierające i wzmacniające doświadczenie!
Masz pytania? Napisz do koordynatorki projektu Agnieszki Iwaniak: agnieszka@boris.org.pl
Pobierz klauzulę RODO – projekt Aktywne kobiety zmieniają lokalne Mazowsze